Biblioteka

INFEKCINĖ EGZANTEMA

Infekcinė egzantema (exanthema infectiosum) – tai išplitęs ne tik odos, bet   ir gleivinių pažeidimas sergant sistemine infekcine liga.

Epidemiologija. Serga 6-24 mėn. amžiaus vaikai, rečiau suaugusieji.

Etiologija. Adenovirusai, citomegalovirusai, Epsteino-Barro virusai, enterovirusai (t. y. coxackie virusas A, echovirusai), žmogaus imunodeficito virusai, žmogaus herpes 6 virusas ir kiti.

Užsikrečiama per kvėpavimo takus, maistą, santykiaujant lytiškai ir per kraują.

Inkubacinis laikotarpis – 3 savaitės.

Klinika. Liga prasideda prodrominiais reiškiniais: negalavimu, karščiavimu, gerklės, galvos, pilvo skausmu, pykinimu, vėmimu, viduriavimu.

Tada atsiranda ir po visą kūną išplinta raudonos dėmelės, 1-5 mm skersmens dėmelės-papulės ar pūslelės. Akių ir burnos gleivinė esti paraudusi, o ant jos atsiranda pūslelių-opelių, panašių į pūslelinę (herpinė angina) (274 pav.).Tokie pokyčiai būdingi paprastosios pūslelinės, coxackie A virusinei infekcijai. Kitais atvejais ant gomurio atsiranda petechijų. Jos būdingos infekcinei mononukleozei ar citomegaloviruso sukeltai egzantemai. Labai dažnas yra konjunktyvitas (275 pav.). Limfmazgiai, kepenys ir blužnis padidėję.

Lokalizacija. Burnos, akių gleivinė, veidas, liemuo, galūnės.

Eiga. Trunka 10 dienų

Laboratoriniai tyrimai

Pasėlis. Jeigu yra galimybė.

Serologija. Įtariamos infekcijos antikūnų nustatymas.

Histopatologija. Epidermio inter- ir intraląstelinė edema, vakuolinė ir balioninė degeneracija. Dermoje – histiocitų, makrofagų, limfocitų ir plazmocitų infiltratas su neutrofilų priemaiša. Kraujagyslių sienelės patinusios ir išvešėjusios.

Diagnozė ir diferencinė diagnostika. Diagnozuojama iš klinikos ir laboratorinių tyrimų duomenų.

274 pav. Herpinė angina  
 
275 pav. Konjunktyvitas   

   
   
   
 

                                                                                                                                                                       

Kategorijos, Virusinė liga, infekcinė egzantema