Biblioteka

PLAUKŲ SLINKIMAS

Plaukų slinkimą sukelia įvairios priežastys: plaukų folikulų ir plaukų ligos, uždegiminės arba infekcinės odos ligos, kitos ne odos ar plaukų ligos, vartojami vaistai, tam tikros fiziologinės būklės.

Plaukų slinkimas pagal odos pažeidimą skirstomas į 2 dideles grupes:

  • NERANDINIS NUPLIKIMAS: apžiūrint nuplikusį ar plinkantį odos plotą, matomos plaukų folikulų žiotys. Odoje nėra uždegimo požymių. Plaukų slinkimas gali būti ir židininis, ir difuzinis visame skalpo plote.

  • RANDINIS NUPLIKIMAS: nuplikusiame ar plinkančiame odos plote uždegimo metu sunaikinami plaukų folikulai. Apžiūrint nematoma plaukų folikulų žiočių, odai būdingi uždegiminiai pakitimai. Pagrindinis gydymo tikslas yra sustabdyti tolimesnį plaukų slinkimą.

Nuo plikimą sukėlusios priežasties priklauso ir gydymo taktikos pasirinkimas, ir tolimesnė prognozė.

NERANDINIS NUPLIKIMAS

Tai toks nuplikimas, kai pažeidimo vietoje išlieka plaukų folikulai. Šis nuplikimas gali būti ir difuzinis, ir židininis.

RAMYBĖS FAZĖJE ESANČIŲ PLAUKŲ SLINKIMAS (telogen effluvium): plaukai slenka visame skalpo plote.

  • po streso, ligos, karščiavimo (prasideda praėjus 3-4 mėn.);

  • po gimdymo;

  • pradėjus gydymą minoksidilio tirpalu;

  • gyvūnų tarpe – šėrimosi laikotarpiu, žmonėms – keičiant laiko juostas (prailgėjus paroje šviesos laikui);

  • esant trumpai augimo fazei, kai kurių ligų atvejais, taip pat sveikiems žmonėms paveldimas bruožas.

Ūmus ramybės fazėje esančių plaukų slinkimas gali prasidėti praėjus 3 mėnesiams nuo jį sukėlusio veiksnio poveikio. Prasideda dažniausiai smilkinių srityje, netenkama iki 50% plaukų.

Lėtinis ramybėje esančių plaukų slinkimas trunka ilgiau nei 6 mėnesius ir dažniausiai yra sisteminės ligos simptomas.

 

 

AUGIMO FAZĖJE ESANČIŲ PLAUKŲ SLINKIMAS (anagen effluvium)

DISTROFINIS AUGIMO FAZĖJE ESANČIŲ PLAUKŲ SLINKIMAS (dystrophic anagen effluvium)

Prasideda dėl chemoterapijos, spindulinio gydymo, toksinių medžiagų (ypač sunkiųjų metalų) poveikio, taip pat būdingas difuziniam lizdiniam plaukų slinkimui (difuzinei alopecijai areatai). Plauko augimas sustabdomas, kadangi sustoja matricos ląstelių (iš kurių auga plaukas) dalinimasis. Tačiau plaukas nepereina į nykimo (katageno) fazę. Plaukai pradeda slinkti praėjus nuo kelių dienų iki kelių savaičių nuo toksinių medžiagų poveikio. Slinkimas masyvus, kadangi apie 90% skalpo plaukų yra augimo fazėje.

  • Pasibaigus toksinių medžiagų poveikiui plaukai atauga (išimtys: senyvas amžius, transplantato prieš šeimininką liga).

  • Po spindulinio gydymo nuplikimas yra negrįžtamas jei suminė spindulių dozė yra didesnė nei 30-50Gy.

  • Difuzinis židininis nuplikimas (difuzinė alopecija areata) yra reta liga. Imama odos biopsija.

 

LAISVO ANAGENO SINDROMAS (loose anagen syndrome)

Dažniausiai vaikams, su amžiumi retėja. Taip pat gali būti susijęs su imunodeficitinėmis būklėmis. Nustatoma plaukų traukimo testo metu – ištraukiama apie 10 plaukų esančių augimo fazėje.

 

 

ANDROGENINIS NUPLIKIMAS

Paveldėtas plaukų plonėjimas vyrams ir moterims, kurį lemia androgenų (dihidrotestosterono) poveikis. Prasideda 12 – 40 metų amžiuje. Dihidrotestosteronas sukelia plaukų folikulų transformaciją ir lemia folikulų mažėjimą bei plaukų plonėjimą.

 

VYRŲ ANDROGENINIS NUPLIKIMAS

Vyrams androgeninis nuplikimas pasireiškia plaukų plonėjimu kaktos ir viršugalvio srityse bei plaukų slinkimu smilkininėse dalyse. Dalis vyrų visiškai nuplinka, plaukai išlieka tik galvos šonuose ir pakaušio srityje. Kitiems stebimas toks androgenų sukeltas plaukų plonėjimas ir slinkimas, kai plaukų plonėjimas stebimas visoje skalpo srityje.

 

MOTERŲ ANDROGENINIS NUPLIKIMAS

Moterims androgeninis nuplikimas pasireiškia difuziniu plaukų plonėjimu ir slinkimu, plaukai slenka kaktos ir parietalinėse srityse. Esant kitiems androgenų pertekliaus požymiams (nereguliarios menstruacijos, hirsutizmas), reikėtų atlikti lytinių hormonų tyrimus.

 

 

LIZDINIS NUPLIKIMAS

Lizdinis nuplikimas (alopecia areata) yra grįžtamas, židininis plaukų slinkimas, dažniausiai apimantis skalpo oda, tačiau gali pažeisti ir kitas plaukuotos odos vietas: antakius, barzdos sritį ar visą kūno odą).

Ligai būdinga banguojanti eiga su ūmiais plaukų slinkimo epizodais, kuriuos keičia savaiminiai plaukų ataugimo periodai. Ataugę plaukai plonesni ir silpnesni. Galimi nagų plokštelės pažeidimai: įdubimai, grioveliai.  Gali būti susijusi su kitomis autoimuninėmis ligomis.

 

 

RANDINIS NUPLIKIMAS

Tai toks nuplikimas, kai pažeidimo vietoje sunaikinami plaukų folikulai. Stebimi odos uždegiminiai pokyčiai, gali pakisti patys plaukai. Būtina atlikti odos biopsiją. Biopsija atliekama pažeidimo ribose, ten kur dar išlikę plaukų. Paimtas odos stulpelis siunčiamas patologiniam ištyrimui, kurio metu nustatoma, kokios ląstelės infiltruoja pažeistą odos vietą.

Randinis nuplikimas skirstomas į kelias dideles grupes, įvertinus, kokios ląstelės: limfocitai ar neutrofilai, infiltruoja pažeistos odos plotą. Nuo infiltrato rūšies priklauso tolimesnis gydymo pasirinkimas.

LIMFOCITINIS RANDINIS NUPLIKIMAS

LĖTINĖ ODOS RAUDONOJI VILKLIGĖ

Dažniausiai suserga 20 – 40 metų amžiaus moterys. Pažeidžiama skalpo oda, ji tampa jautri, niežti. Apžiūrint matomas nuplikimas, nuplikusios odos paraudimas, pleiskanojimas, pigmentacija. Nuo kitų randinių nuplikimų skiriasi tuo, kad paraudimas, pleiskanojimas ir pigmentacija matoma pažeidimo centre, o ne kraštuose. Pažeidimai apvalūs, disko formos.

PLANOPILIARINĖ KERPLIGĖ

Daugiau būdinga vidutinio amžiaus moterims. Skalpo oda niežti, dega, skauda. Apžiūrint randami riboti nuplikimo plotai, tačiau galimas ir difuzinis plaukų išretėjimas. Pažeidimų kraštuose aplink plaukų folikulus stebimas odos paraudimas, pleiskanojimas. Retai kada pažeidžia visą skalpo odą. Yra 2 planopiliarinės kerpligės variantai: kaktinis fibrozuojantis nuplikimas ir Graham – Little sindromas.

Kaktiniam fibrozuojančiam nuplikimui būdingas juostos tipo kaktos ir smilkinių nuplikimas, kuris plinta ir pasiekia parietalines skalpo sritis. Oda pažeidimo vietoje balta, stipriai kontrastuoja su saulės paveikta kakta. Gali nuplikti antakiai.

Graham Little sindromui būdingas randinis skalpo nuplikimas bei kūno odos (pažastų, gaktos) nuplikimas.

BROCQ PSEUDOPELADA

Randami židininiai, nelygiomis ribomis nuplikimo plotai. Oda balta, atrofiška, be plaukų folikulų. Nėra uždegimo, pleiskanojimo.

CENTRINIS CENTRIFUGALINIS RANDINIS NUPLIKIMAS

Prasideda viršugalvyje ir plinta į parietalines skalpo sritis.

 

 

NEUTROFILINIS RANDINIS NUPLIKIMAS

Tokam nuplikimui būdinga pūliavimo fazė. Pažeidžia bet kurią skalpo vietą. Odoje matomos pustulės, židininiai alopecijos plotai.

 

 

MIŠRUS RANDINIS NUPLIKIMAS

Foliculitis (acne) keloidalis

Prasideda papulinio, pustulinio tipo bėrimu užpakalinėje kaklo srityje, plinta, susilieja, vėliau susiformuoja hipertrofiniai randai, net iki keloidinių plokštelių susidarymo. Kartais atsiranda pūlingų išskyrų.

Erosive pustular dermatosis

Didelės besimptominės plokštelės su paviršiniais šašais ir pustulėmis. Vyresnio amžiaus žmonėms, su aktininiais ar traumatiniais odos pažeidimais.

Acne necrotica

Papulopustulinis bėrimas frontalinėje skalpo srityje bei seborėjinės zonos, kurios gyja per hemoraginius šašus, jiems sugijus lieka į vėjaraupius panašūs randai.

alopecija, Kategorijos, Plaukai, plaukų ligos, plaukų slinkimas, trichologija